Płyty uszczelkarskie to nowoczesne materiały przeznaczone do wykonywania uszczelnień technicznych na szeroki zakres ciśnień i temperatur, przeznaczonych do kontaktu z wieloma różnorodnymi mediami technicznymi. Z płyt można wycinać uszczelki do armatur, połączenia kołnierzowe, oraz uszczelki motoryzacyjne.
Charakterystyka płyt uszczelkarskich
Płyty uszelkarskie zrobione są z wysokiej jakości włókien, wypełniaczy nieorganicznych, oraz elastometrów. Wysoki poziom parametrów technicznych wynika z procesu kalendrowania, przeprowadzonego z zachowaniem normy ISO-9001. Płyty mają na rynku opinię praktycznych i niezawodnych. Różne rodzaje płyt charakteryzują się różnymi parametrami technicznymi, które należy jednak traktować w sposób orientacyjny. Na ich użytkowanie i trwałość ma wpływ wiele czynników, takich jak chociażby odpowiedni montaż czy rodzaj uszczelnianego medium, dlatego też przed zakupem płyty najlepiej skonsultować swój wybór z producentem lub sprzedawcą płyty i przeprowadzić testy.
Montaż uszczelek z płyt - co warto wiedzieć?
Jak już było wcześniej wspomniane, sposób montażu ma wpływ na trwałość uszczelki. Poza wymienionymi elementami, należy jeszcze zwrócić uwagę na cykliczność pracy, drgania mechaniczne, staranność montażu i stan techniczny kołnierzy. Aby uszczelnienie mogło odpowiednio pracować, należy zapewnić równoległość i płaskość pracującym razem kołnierzom. Uszczelki z płyt aramidowo-kauczukowych twardnieją w temperaturze powyżej 200 stopni, jednak nawet wtedy zachowują wystarczającą sprężystość. Z kolei w temperaturze powyżej 380 stopni płyta może oksydować. Zjawisku temu można zapobiec na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przemyślane skonstruowanie kołnierza. Drugim zabezpieczenie krawędzi uszczelki metalem. Odpowiedni montaż złącza kołnierzowego i dobrze dobranej uszczelki gwarantuje długą żywotność uszczelnienia. Zdjęcie uszczelek wyklucza je z ponownego zastosowania.