Połączenia kołnierzowe - czym właściwie są?
Połączenia kołnierzowe, jak sama nazwa wskazuje, to akcesoria składające się z charakterystycznego kołnierza. To właśnie on umożliwia połączenie dwóch elementów za pomocą specjalnych śrub. Zazwyczaj pomiędzy dwoma kołnierzami umieszczana jest uszczelka, która powoduje, że w miejscu styku nie chodzi do żadnych wycieków. Najczęściej do tego typu elementów wykorzystuje się uszczelki wykonane z płyt uszczelkarskich na bazie PTFE, grafitu ekspandowanego, fibry lub miedzi. W zależności od rodzaju instalacji można spotkać także połączenia typu kołnierz-kołnierz, które są pozbawione akcesoriów uszczelniających.
Połączenie kołnierzowe składa się z trzech podstawowych elementów - kołnierzy, śrub z nakrętkami, które są częściami łączącymi oraz uszczelek. Poszczególne akcesoria są dostępne w wielu wariantach i rozmiarach, co sprawia, że każda z osób może wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie dla swoich potrzeb.
Zalety połączeń kołnierzowych
Tego typu elementy bardzo mocno zyskują na swej popularności. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na ich szczelność. Profesjonalne akcesoria dostarczane przez znanych i renomowanych wytwórców mogą być eksploatowane nawet przez kilka lat bez jakichkolwiek oznak zużycia oraz zniszczenia. Oprócz tego połączenia kołnierzowe zapewniają łatwość przeprowadzenia wszelkich prac serwisowych. Dzięki postawieniu na śruby (a nie na przykład na klej), wystarczy odkręcić akcesorium, by mieć łatwy dostęp do znajdującej się wewnątrz uszczelki.
Aby wybrać najodpowiedniejsze połączenia kołnierzowe dla swoich potrzeb należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, z jakimi temperaturami oraz z jak wysokim ciśnieniem mogą mieć styczność. Tylko w ten sposób cała instalacja będzie mogła być eksploatowana w sposób bezpieczny i wydajny.