Kilka słów o uszczelkach gumowych

Uszczelki gumowe
Uszczelki gumowe stosuje się obecnie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Rozróżnia się wiele typów uszczelek, stosowanych zarówno w prostych konstrukcjach, jak i tych specjalistycznych, tworzonych na zamówienie. Niektóre branże, takie jak np. przemysł wydobywczy wymagają stosowania uszczelek gumowych trudnopalnych.

Zalety uszczelek gumowych

Uszczelki gumowe posiadają szereg zalet, które sprawiają, że świetnie sprawdzają się w wielu branżach. Pierwszą z nich jest oczywiście  niewielka przepuszczalność wody i gazu. Już ta zaleta sprawia, że uszczelki gumowe mają setki zastosowań. Drugą ważną cechą jest to, że uszczelki gumowe są bardzo elastyczne, a co za tym idzie – wytrzymałe na uszkodzenia i obciążenia dynamiczne. Uszczelki gumowe są także odporne na różnego rodzaju chemikalia, a do tego mają pożądane cechy dielektryczne. Mogą być stosowane zarówno we wnętrzach jak i na zewnątrz. Uszczelki z gumy są odporne na działanie czynników pogodowych. Dają wysoką termoizolacyjność oraz dźwiękoszczelność. Uszczelki gumowe mogą posiadać jeszcze inne, pożądane w danej branży właściwości, takie jak wspomniana wcześniej trudnopalność. Przykładem mogą być jeszcze uszczelki stworzone specjalnie do pracy z żywnością.

Rodzaje gumy

Uszczelki gumowe produkuje się z różnych rodzajów gumy. Obecnie rozróżniamy już ponad 100 gum syntetycznych, do tego tworzy się jeszcze ich mieszanki. Warto przyjrzeć się podstawowym z nich. Uszczelki z EPDM, to uszczelki z atestem PZH, nadają się m.in. do kontaktu z wodą pitną. Uszczelki SBR są tańsze, stosuje się je zazwyczaj w instalacjach kanalizacyjnych i tam, gdzie wymagany jest kontakt z wodą, ale niezdatną do spożycia. Uszczelki z gumy NR-L to uszczelki z płyty dedykowanej do kontaktów z żywnością. Płyta NBR z kolei to materiał przeznaczony do kontaktów z olejami. Uszczelki mogą przyjmować najróżniejsze kształty, które dobiera się w zależności od powierzchni, którą mają uszczelniać.