Wymiana uszczelki do armatury

uszczelki do armatury
Przy zakupie nowej baterii wannowej lub zlewowej należy wybrać również uszczelkę do armatury. Na rynku jest szereg produktów, które będą odpowiednie dla danego modelu baterii. Dzięki temu można zapobiec wyciekom. W sytuacji, kiedy nastąpi awaria, można samodzielne w prosty i łatwy sposób wymienić wadliwy bądź uszkodzony element.

Rodzaje uszczelek

Do baterii wannowej czy zlewowej można wybrać zestaw uszczelek, który znajdziemy w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. W skład kompletu wchodzą uszczelki do armatury: gumowa i fibrowa pod grzybek, fibrowe pod krzywkę baterii, fibrowe pod głowicę baterii oraz O-ring wylewki. Wówczas w razie awarii będzie można od razu przystąpić do wymiany odpowiedniej uszczelki. Dzięki takiemu kompletowi można efektywnie uszczelnić przełącznik baterii i zapewnić jej bezawaryjne działanie przez dłuższy czas. Uszczelki charakteryzują się elastycznością i odpornością na ścieranie. Dodatkowo znakomicie znoszą kontakt z wodą oraz tłuszczami.

Samodzielna wymiana

Jeżeli chcemy samodzielnie wymienić uszczelkę do armatury łazienkowej, należy zgromadzić odpowiednie narzędzia. Oprócz uszczelek powinny być to: klucz nastawny, taśma hydrauliczna, taśma malarska, wkrętak i bawełniana nić. Trzeba jednak pamiętać, że przy awarii baterii jednozaworowej, gdzie zimna woda miesza się z ciepłą, powinno wymienić się całą baterię. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest zakręcenie zaworu głównego wody. Następnie pozbywamy się reszty wody z baterii, lekko odkręcając kran. Drugą rzeczą będzie odkręcenie nakrętki mocującej wylewkę lub pokrętła baterii, w zależności od miejsca wycieku wody. W przypadku wylewki powinno się wymienić oprócz uszczelki cały komplet nakrętek, które mocują ją do baterii. Odnośnie do pokrętła najlepiej zmienić przed wymontowaniem starej uszczelki nić, która owija gwint dławicy. Ostatnim krokiem jest oczyszczenie gwintów zewnętrznych i innych pozostałości oraz owinięcie ich taśmą hydrauliczną. Po zainstalowaniu nowych uszczelek można dokręcić pokrętła czy wylewkę. Odkręcamy zawór wody i testujemy baterię.